Odnotowane

Fot. Pixabay

Ciekawe informacje, zjawiska, wydarzenia, inicjatywy edytorskie, wydawnicze, czytelnicze i wszelako z książką/literaturą związane – w tym miejscu w kilku słowach pragnę odnotować.


Nagroda „Literacka podróż Hestii”

08.07.2021

Odnotowuję z radością, że mamy nową nagrodę literacką „Literacka podróż Hestii”. Nagroda ma na celu wydobycie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Jak podają na stronie  https://literackapodrozhestii.pl fundatorzy nagrody Ergo Hestia:

Odpowiadając na współczesne potrzeby edukacyjne, chcemy wskazać tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. W 1. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii wyróżniamy autorów i wydawców klasycznych form literackich: powieści i opowiadań, napisanych w języku polskim i wydanych w Polsce w roku 2020. Nominacje do nagrody Literacka Podróż Hestii ogłoszone zostały 2 lipca 2021 roku, a tytuł zwycięskiej książki poznamy w listopadzie 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych.

A oto lista nominowanych:

  • Krzysztof Łapiński, „Dzik Dzikus” Wydawnictwo Agora
  • Marcin Szczygielski, „Oczy Michaliny” Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
  • Katarzyna Wasilkowska, „Świat Mundka” Wydawnictwo Literatura
  • Katarzyna Ryrych, „Lato na Rodos” Wydawnictwo Nasza Księgarnia
  • Marta Kisiel, „Małe Licho i lato z diabłem” Wydawnictwo Wilga/GW Foksal

Dom Książki trzyma kciuki do listopada! Gratulacje i powodzenia życzy nominowanym Autorom i Autorkom.


Indeks polskich krojów pisma Typoteka.pl

Fot. Pixabay

https://typoteka.pl/pl

O polskich krojach pisma wszystko w jednym miejscu. Świetne przedsięwzięcie, pomocne w pracy edytorskiej, ale również źródło wiedzy o polskiej typografii i jej twórcach (Historia polskich krojów pisma w pigułce). Typoteka.pl miejsce obowiązkowych wizyt edytorów, typografów, wydawców. Czytelny, łatwy w nawigowaniu indeks z pomocną wyszukiwarką. Twórcy nowych krojów pisma mają tu szansę zaprezentować swoją pracę.

Warto odnotować, że w zespole Typoteki.pl jako redaktor historyczny obecny jest Andrzej Tomaszewski, wybitny typograf.

Typoteka pokazuje kroje zarówno wdrożone do produkcji w postaci czcionek, matryc, fontów i innych nośników, jak też pisma zaprojektowane, które nie weszły do użycia. Wśród twórców wymienionych w Typotece są zawodowi liternicy, są graficy, dla których zaprojektowanie kroju było jednorazową przygodą, są drukarze i giserzy sprzed lat, są też współcześni studenci.
Pismo jest narzędziem. Chcielibyśmy, żeby pięknym pismem komunikowano się pięknie.

Cytat z https://typoteka.pl/pl/about

Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha

29.04.2021

Literackich spotkań nigdy za wiele! Cieszy zatem kolejny festiwal literacki, który z końcem maja po raz pierwszy zaoferuje spotkania z książką. Otóż, 28-30 maja w Wiśle odbędzie się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad sześćdziesięcioro autorów.

W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. W koncercie inauguracyjnym festiwalu zobaczymy Kwiat Jabłoni. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold,  Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska, a także Michał Rusinek i Ryszard Koziołek.

Festiwal zostanie zorganizowany finansowemu zaangażowaniu Miasta Wisła przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Uniwersytet Śląski i Biblioteka Śląska w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Wiślańskie Centrum Kultury.


“Niebajka o Mikołaju”, czyli książka w dziele pomagania

27.03.2021

Fot. Dom Książki/Editress

Bardzo lubię inicjatywy literackie, które płyną z serca i mają za cel czystą pomoc. Taka jest właśnie “Niebajka o Mikołaju”, napisana przez Katarzynę Wasilkowską. Owa książka, piękna edytorsko i bogata w treści, jest, można powiedzieć, cegiełką wspomagającą prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku. Interesująco opisana historia bazyliki mniejszej i zakonu dominikanów jest wyprawą w przeszłość z wieloma niuansami, które zaskakują. Piękne opracowanie ilustratorsko-graficzne Mai Siemińskiej i Szczepana Troki Wysockiego, zdjęcia Piotra Vasco Wasilkowskiego, Julii Piwakowskiej i dziecięce rysunki z świetnym tekstem, dają w efekcie wspaniałe dzieło wydawnicze. Charytatywność wysokiej jakości.


Patroni 2021 roku – Lem, Norwid, Baczyński, Różewicz i Wyszyński.

07.12.2020

Sejm ustanowił patronów 2021 roku, uhonorowani zostali: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Wybór takich patronów jest gwarancją, że w przyszłym roku czytelnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach literackich, wydawniczych i kulturalnych. Z niecierpliwością już ich wyglądam 🙂


Nowe wydawnictwo, nowe tytuły. Debiutują“Próby”.

26.10.2020

Anna Arno, Mikołaj Nowaka-Rogoziński i Marek Zagańczyk razem jako wydawcy. W powołanym do życia wydawnictwie Próby Zaproponują czytelnikom eseje, powieści, dzienniki, literaturę polską i obcą. Już tej jesieni ukażą się pierwszy tytuły na rynku księgarskim. Obok wersji papierowej, książki również mają przyjąć postać e-booka.

Pierwsze propozycje to powieść Leonarda Sciascii “Rada egipska” w tłumaczeniu Haliny Kralowej, Roberta Bayrona “Europa w zwierciadle” i “Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa  W zapowiedziach – “Dziennik wojenny” Józefa Czapskiego i “Zakochany” Alfreda Hayes’a.

Znak wydawnictwa i jego szatę graficzną opracował prof. Janusz Górski. Jako sygnet serii „Proza” wykorzystano rysunek Józefa Wilkonia.

Zapowiada się edytorska i czytelnicza uczta!