Odnotowane

Fot. Pixabay

Ciekawe informacje, zjawiska, wydarzenia, inicjatywy edytorskie, wydawnicze, czytelnicze i wszelako z książką/literaturą związane – w tym miejscu w kilku słowach pragnę odnotować.


Indeks polskich krojów pisma Typoteka.pl

Fot. Pixabay

https://typoteka.pl/pl

O polskich krojach pisma wszystko w jednym miejscu. Świetne przedsięwzięcie, pomocne w pracy edytorskiej, ale również źródło wiedzy o polskiej typografii i jej twórcach (Historia polskich krojów pisma w pigułce). Typoteka.pl miejsce obowiązkowych wizyt edytorów, typografów, wydawców. Czytelny, łatwy w nawigowaniu indeks z pomocną wyszukiwarką. Twórcy nowych krojów pisma mają tu szansę zaprezentować swoją pracę.

Warto odnotować, że w zespole Typoteki.pl jako redaktor historyczny obecny jest Andrzej Tomaszewski, wybitny typograf.

Typoteka pokazuje kroje zarówno wdrożone do produkcji w postaci czcionek, matryc, fontów i innych nośników, jak też pisma zaprojektowane, które nie weszły do użycia. Wśród twórców wymienionych w Typotece są zawodowi liternicy, są graficy, dla których zaprojektowanie kroju było jednorazową przygodą, są drukarze i giserzy sprzed lat, są też współcześni studenci.
Pismo jest narzędziem. Chcielibyśmy, żeby pięknym pismem komunikowano się pięknie.

Cytat z https://typoteka.pl/pl/about

Nowe wydawnictwo, nowe tytuły. Debiutują“Próby”.

26.10.2020

Anna Arno, Mikołaj Nowaka-Rogoziński i Marek Zagańczyk razem jako wydawcy. W powołanym do życia wydawnictwie Próby Zaproponują czytelnikom eseje, powieści, dzienniki, literaturę polską i obcą. Już tej jesieni ukażą się pierwszy tytuły na rynku księgarskim. Obok wersji papierowej, książki również mają przyjąć postać e-booka.

Pierwsze propozycje to powieść Leonarda Sciascii “Rada egipska” w tłumaczeniu Haliny Kralowej, Roberta Bayrona “Europa w zwierciadle” i “Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa  W zapowiedziach – “Dziennik wojenny” Józefa Czapskiego i “Zakochany” Alfreda Hayes’a.

Znak wydawnictwa i jego szatę graficzną opracował prof. Janusz Górski. Jako sygnet serii „Proza” wykorzystano rysunek Józefa Wilkonia.

Zapowiada się edytorska i czytelnicza uczta!


Patroni 2021 roku – Lem, Norwid, Baczyński, Różewicz i Wyszyński.

07.12.2020

Sejm ustanowił patronów 2021 roku, uhonorowani zostali: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.

Wybór takich patronów jest gwarancją, że w przyszłym roku czytelnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach literackich, wydawniczych i kulturalnych. Z niecierpliwością już ich wyglądam 🙂