Ciekawe informacje, zjawiska, wydarzenia, inicjatywy edytorskie, wydawnicze, czytelnicze i wszelako z książką/literaturą związane – w tym miejscu w kilku słowach pragnę odnotować.
30.09.2024
Znalezione w sieci, bardzo inspirujące! Warto brać przykład z południowych sąsiadów!
Ostateczny argument za czytaniem – dr Tomasz Rożek prezentuje:
Obejrzyj, a nigdy nie przestaniesz czytać książek – jak zawsze na rewelacyjnym kanale Nauka. To lubię
Mapa targów i festiwali literackich w Polsce w 2022
21.01.2022
Biblioteka Analiz przygotowała mapę targów książki i festiwali literackich, jakie odbędą się w Polsce w 2022 roku. Bardzo przydatny „gotowiec”, który pozwoli wszystkim miłośnikom książki i czytania dobrze zaplanować czytelniczy rok.
https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/mapa-targow-i-festiwali/
Certyfikat dla małych księgarni – pilotażowy program Instytutu Książki
26.10.2021
Uwielbiam księgarnie i dlatego z przyjemnością odnotowuję ważny i dobry program Instytutu Książki Certyfikat dla małych księgarni. Mam nadzieję, że nie pozostanie tylko pilotażowy. Na czym polega?
„Certyfikat dla małych księgarni” to program własny Instytutu Książki, którego celem jest wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności. Cel ten będzie realizowany poprzez udzielenie wsparcia na promocję księgarni, dofinansowanie kosztów ich utrzymania oraz wyposażenia.
11 października ogłoszono listę księgarń, które otrzymały dotację. Serdecznie gratuluję!
Nagroda „Literacka podróż Hestii”
08.07.2021
Odnotowuję z radością, że mamy nową nagrodę literacką „Literacka podróż Hestii”. Nagroda ma na celu wydobycie wartościowej literatury dla dzieci i młodzieży. Jak podają na stronie https://literackapodrozhestii.pl fundatorzy nagrody Ergo Hestia:
Odpowiadając na współczesne potrzeby edukacyjne, chcemy wskazać tytuły, które mają szansę pozostać na długo w kanonie literatury dziecięco-młodzieżowej. W 1. edycji konkursu Literacka Podróż Hestii wyróżniamy autorów i wydawców klasycznych form literackich: powieści i opowiadań, napisanych w języku polskim i wydanych w Polsce w roku 2020. Nominacje do nagrody Literacka Podróż Hestii ogłoszone zostały 2 lipca 2021 roku, a tytuł zwycięskiej książki poznamy w listopadzie 2021 roku. Autor lub autorka najlepszego tytułu otrzyma 50 tysięcy złotych.
A oto lista nominowanych:
- Krzysztof Łapiński, „Dzik Dzikus” Wydawnictwo Agora
- Marcin Szczygielski, „Oczy Michaliny” Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego
- Katarzyna Wasilkowska, „Świat Mundka” Wydawnictwo Literatura
- Katarzyna Ryrych, „Lato na Rodos” Wydawnictwo Nasza Księgarnia
- Marta Kisiel, „Małe Licho i lato z diabłem” Wydawnictwo Wilga/GW Foksal
Dom Książki trzyma kciuki do listopada! Gratulacje i powodzenia życzy nominowanym Autorom i Autorkom.
Indeks polskich krojów pisma Typoteka.pl
O polskich krojach pisma wszystko w jednym miejscu. Świetne przedsięwzięcie, pomocne w pracy edytorskiej, ale również źródło wiedzy o polskiej typografii i jej twórcach (Historia polskich krojów pisma w pigułce). Typoteka.pl miejsce obowiązkowych wizyt edytorów, typografów, wydawców. Czytelny, łatwy w nawigowaniu indeks z pomocną wyszukiwarką. Twórcy nowych krojów pisma mają tu szansę zaprezentować swoją pracę.
Warto odnotować, że w zespole Typoteki.pl jako redaktor historyczny obecny jest Andrzej Tomaszewski, wybitny typograf.
Typoteka pokazuje kroje zarówno wdrożone do produkcji w postaci czcionek, matryc, fontów i innych nośników, jak też pisma zaprojektowane, które nie weszły do użycia. Wśród twórców wymienionych w Typotece są zawodowi liternicy, są graficy, dla których zaprojektowanie kroju było jednorazową przygodą, są drukarze i giserzy sprzed lat, są też współcześni studenci.
Cytat z https://typoteka.pl/pl/about
Pismo jest narzędziem. Chcielibyśmy, żeby pięknym pismem komunikowano się pięknie.
Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha
29.04.2021
Literackich spotkań nigdy za wiele! Cieszy zatem kolejny festiwal literacki, który z końcem maja po raz pierwszy zaoferuje spotkania z książką. Otóż, 28-30 maja w Wiśle odbędzie się Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha Granatowe Góry. W wydarzeniu ma wziąć udział ponad sześćdziesięcioro autorów.
W ramach festiwalu odbędą się spotkania autorskie, debaty, warsztaty i przedstawienia teatralne. W koncercie inauguracyjnym festiwalu zobaczymy Kwiat Jabłoni. Wśród zaproszonych gości pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Kronhold, Wojciech Jagielski, Justyna Sobolewska, a także Michał Rusinek i Ryszard Koziołek.
Festiwal zostanie zorganizowany finansowemu zaangażowaniu Miasta Wisła przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Partnerami festiwalu są m.in. Uniwersytet Śląski i Biblioteka Śląska w Katowicach. Organizatorem festiwalu jest Wiślańskie Centrum Kultury.
„Niebajka o Mikołaju”, czyli książka w dziele pomagania
27.03.2021
Bardzo lubię inicjatywy literackie, które płyną z serca i mają za cel czystą pomoc. Taka jest właśnie „Niebajka o Mikołaju”, napisana przez Katarzynę Wasilkowską. Owa książka, piękna edytorsko i bogata w treści, jest, można powiedzieć, cegiełką wspomagającą prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku. Interesująco opisana historia bazyliki mniejszej i zakonu dominikanów jest wyprawą w przeszłość z wieloma niuansami, które zaskakują. Piękne opracowanie ilustratorsko-graficzne Mai Siemińskiej i Szczepana Troki Wysockiego, zdjęcia Piotra Vasco Wasilkowskiego, Julii Piwakowskiej i dziecięce rysunki z świetnym tekstem, dają w efekcie wspaniałe dzieło wydawnicze. Charytatywność wysokiej jakości.
Patroni 2021 roku – Lem, Norwid, Baczyński, Różewicz i Wyszyński.
07.12.2020
Sejm ustanowił patronów 2021 roku, uhonorowani zostali: kard. Stefan Wyszyński, Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja.
Wybór takich patronów jest gwarancją, że w przyszłym roku czytelnicy będą mieli okazję uczestniczyć w wielu interesujących wydarzeniach literackich, wydawniczych i kulturalnych. Z niecierpliwością już ich wyglądam 🙂
Nowe wydawnictwo, nowe tytuły. Debiutują„Próby”.
26.10.2020
Anna Arno, Mikołaj Nowaka-Rogoziński i Marek Zagańczyk razem jako wydawcy. W powołanym do życia wydawnictwie Próby Zaproponują czytelnikom eseje, powieści, dzienniki, literaturę polską i obcą. Już tej jesieni ukażą się pierwszy tytuły na rynku księgarskim. Obok wersji papierowej, książki również mają przyjąć postać e-booka.
Pierwsze propozycje to powieść Leonarda Sciascii „Rada egipska” w tłumaczeniu Haliny Kralowej, Roberta Bayrona „Europa w zwierciadle” i „Godziny włoskie” Henry’ego Jamesa W zapowiedziach – „Dziennik wojenny” Józefa Czapskiego i „Zakochany” Alfreda Hayes’a.
Znak wydawnictwa i jego szatę graficzną opracował prof. Janusz Górski. Jako sygnet serii „Proza” wykorzystano rysunek Józefa Wilkonia.
Zapowiada się edytorska i czytelnicza uczta!