Cytaty

Znalezione, polubione – o książce, pisaniu i czytaniu…

Fot. Pixabay

Dobry powieściopisarz czy nowelista treścią ukrytą w formie wyraża swój stosunek do życia. Ma on o życiu niewiele nowego do powiedzenia wprost po tym co zostało już powiedziane przez jego poprzedników; ale modulacją głosu, rytmem prozy, tonem narracji, dystansem i ustawieniem wobec opisywanego przedmiotu, wydziera jeszcze Wielkiej Tajemnicy swój drobny okruch.

Gustaw Herling-Grudziński, cytat przed posłowiem do wydania Wieża i inne opowiadania.
W drodze. Poznań 1988. S. 229. Posłowie Zdzisława Kudelskiego

Książki nie dają prawdziwej ucieczki, ale mogą powstrzymać umysł, zanim sam siebie nie podrapie do krwi.

„Atlas chmur” David Mitchell

Można się zakochać w kobiecie, która nie lubi książek? Można, ale po co? Kto przy zdrowych zmysłach zakochuje się w kobiecie, która nie lubi książek?

“Zuza albo czas oddalenia” Jerzy Pilch

Jedyna rada na temat czytania, jakiej można komuś udzielić, jest taka, by nie słuchać żadnych rad, iść za głosem instynktu, posługiwać się własnym rozumem i dochodzić do własnych wniosków.

“Eseje wybrane” Virginia Woolf

Udaną lekturę najlepiej uprawiać intuicyjnie; ostatecznie nie ma innej metody niż ja sam, kiedy moje ja jest już w pełni ukształtowane.

“Jak czytać i po co” Harold Bloom
Wyd. Aletheia, 2019

Czytaj dużo, a będziesz kierował samym sobą i innymi. Nie czytaj wcale, a inni tobą pokierują.

św. Teresa z Avila

Gdy Filip podbiegł, usłyszał, że tamten czyta proroka Izajasza: «Czy rozumiesz, co czytasz?» – zapytał. 31 A tamten odpowiedział: «Jakżeż mogę [rozumieć], jeśli mi nikt nie wyjaśni?»

Dz 8, 30-31